Młode szynszyle

Wiedza tu przytoczona jest wiedzą książkową, lub zebraną na różnych forach, grupach dyskusyjnych, nie potwierdzoną w praktyce, gdyż mam tylko samotnego samczyka. Summiennie porównywałam informacje z różnych źródeł i mam nadzieję, że temat jest przedstawiony wyczerpująco.

Rozród

Szynszylice są gotowe do rozrodu już w 4 miesiącu życia, ale zdecydowanie to za wcześnie i należy poczekać do 8 miesiąca. (podobno w parach o odmiennym umaszczeniu należy poczekać do 10 miesiąca) Płodne będą aż do 12 roku życia, jednak wiadomo-tak jak u ludzi, im późniejsza ciąża tym większe zagrożenie komplikacjami, poronieniem.
Samce są płodne po 6 miesiącu życia.
Szynszyla jest płodna co około 38 dni. Największa aktywność zaobserwowana została w okresie od listopada do maja. Ruja trwa od 12 godzin do 4 dni. Do zapłodnienia dochodzi zazwyczaj w nocy, podczas największej aktywności. Objawem tego może być tzw. czop kopulacyjny, który samica wydala po kryciu - 1,5cm długości, mleczny, niekształtny walec.

Ciąża

Trwa 111 dni (105-112). Ciekawostką jest to, że szynszyla posiada łożysko dodatkowe- niewystępujące u innych ssaków.
Szynszyla może urodzić nawet 4 młode, jednak nie będzie wtedy w stanie ich wykarmić. Przeciętnie są to 1-2 młode. Szynszyle niestety charakteryzują się wysoką umieralnością zarodków- prawie 30% z nich ginie.
Przez okres ciąży szynszyla musi mieć spokój i ciszę. Nie brać na ręce, uważać na nią, nie zaniedbać żadnej rzeczy związanej z pielęgnacją, dobrze karmić. Odstawić POKARM MOKRY. Podawać witaminki. Nie ściskać.
Przez pierwsze 60 dni ciąża jest prawie niezauważalna. Potem szynszylka się zaokrągla, robi się ociężała i nieruchliwa, zwiększa się jej apetyt, przebiera w jedzeniu. Dużo pije, częściej oddaje mocz. Pod koniec ciąży powiększają się sutki, stają się wyczuwalne i czerwonawe.

Poród

Objawy przedporodowe:
zsinienie ujścia pochwy, wystąpienie potu na nosie i brzuchu. Samiczka jest zdenerwowana, traci apetyt, kręci się po klatce, popiskuje i kładzie po sobie uszka.
Poród odbywa się najczęściej między 5 a 9 rano, na ściółce. Przed samym porodem pojawia się przezroczysto-żółta ciecz. Potem rodzi się noworodek, a na końcu łożysko, które zjada samica. Poród trwa od kilku minut do 3 godzin.
Należy oddzielić samca aż do momentu odchowania osesków. MUSI być w osobnej klatce w okresie poporodowym, gdyż samiczka zaczyna ruję, a niekorzystnym jest by samiec ją od razu krył po porodzie.
Samicy nie daje się piasku do kąpieli przed porodem kilka dni i jeszcze 10-14 dni po porodzie.
Młodych najlepiej nie dotykać przez najbliższe dwa tygodnie po porodzie. Samiczka powinna mieć spokój i sama zajmować się oseskami.
Zdrowa szynszyla po porodzie powinna prawie natychmiast zachowywać się normalnie, być aktywna, skakać, jeść i pić jak zawsze.