Nowy dom szynszyli

Klatka dla szynszyla

Zanim zakupimy naszego milusińskiego musimy zatroszczyć się o nowe miejsce zamieszkania. Szynszyla jest stosunkowo dużym zwierzęciem dlatego potrzebuje dużej klatki, by mogła w nocy sobie pobrykać. Standardowe klatki, dostępne w sklepach mają wymiary: 50x50x70. Oczywiście można dostać większe lu zmontować klatkę samemu. Kupne klatki dla szynszyli mają plastikowe kuwety i słabe uchwyty dlatego też trzeba to kontrolować, bo któregoś dnia szynszyla postanowi się sama wypuścić na spacer. Odstęp pomiędzy prętami nie powinien być większy niż: 1cm-2cm.
Najlepiej gdyby klatka nie miała drewnianych elementów, za wyjątkiem półeczek,po których szynszyla będzie skakać (i jeść je). Szynszyla dość wysoko skacze, więc rozstawienie półek musi być odpowiednie.
Na dnie klatki musi być podściółka (szynszylom nogi marzną, poza tym mocz się wchłania), którą należy zmieniać co tydzień, a nawet rzadziej, gdy będzie usuwać się miejsca gdzie jest mocz (jednak nie każda szynszyla wybiera sobie stałe miejsce na ubikację, wtedy trzeba zmieniać ściółkę częściej i całą).
Odchody szynszyli, to bobki, szynszyle pozostawiają je niestety gdzie bądź, gdyż nie kontrolują ich wydalania, jednak bobki są suche i bezzapachowe, z łatwością wciągają się do odkurzacza. Szynszyla jest zwierzęciem, które nie wydziela intensywnych zapachów (w przeciwieństwie np. do świnek morskich).

Mieszkanie dla szynszyli

Szynszyla obowiązkowo musi być wypuszczana na spacery po pokoju. Raz dziennie, przynajmniej na dwie godziny, by rozprostować łapki. Dlatego należy jej to umożliwić. Pokój powinien być zabezpieczony. Należy uważać na :

KABLE(ani to strawne, ani bezpieczne)

rośliny(które szynszyla spróbuje, a mogą być trujące, poza tym szynszyle lubią się turlać w ziemi z doniczek)

kibel, wanna z wodą, akwarium(zdarzają się przypadki utopienia)

miejsca gdzie szynszyla może się schować,a potem niezauważona zginąć(np. tapczan, który się przesunie, szuflada, w kótrej można ją zatrzasnąć)

Oprócz tego należy uważać, by nie zniszczyła niczego ważnego: butów i innych rzeczy ze skóry, książek i wszystkich papierów, plastikowych i gumowych elementów (przyciski od pilota) oraz drewna(u mnie ogryzła okno i drzwi, co jest dość powszechne). Obijanie blachą niewiele pomaga- blacha może także zostać zeżarta, niepotrzebnie tylko szynszyla chora będzie.
Kupując szynszylę trzeba być przygotowanym, że w domu nigdy nie będzie jak dawniej, a niektóre rzeczy zostaną naruszone. Fantazje szynszyli są ogromne, trzeba być przygotowanym na wszystko i najlepiej podczas spaceru nie spuszczać ich z oka. U mnie np. zostały zjedzone: ładowarka do komórki, ubrania, "Pan Tadeusz"(szynszyle uwielbiają klasykę), prześcieradło i wiele innych rzeczy...mimo nadzoru.

Domek szynszyla

Szynszyla potrzebuje (szczególnie na początku) miejsca gdzie się schroni. Moze być to kupny domek, najlepiej drewniany,odwrócona doniczka z wejściem, zaciszny kącik pod konarami w rogu klatki, kartonowe pudło (to fajny patent domek - przekąska). Musi być ciemne i przytulne. Tam nie ma dostępu człowiek, nigdy nie można stamtąd szynszyli wyciągać na siłę, gdyż to jej prywatne miejsce. W dzień szynszyla tam sypia, używa go też jako schronienia gdy się boi. Jest niezbędny.
Moja szynszyla spała w domku dla ptaków,zawieszonym pół metra nad ziemią, ale zeżarła sobie podłogę i teraz sypia w zamykanej szafce w biurku, którą przeznaczyłam dla niej.

Klatka wplanowana w biurko. A w środku koło mojego szynszyla, które zrobił dla niego mój Tata z miski. Widać też kąpielówkę z piaskiem, zrobionš z nakrywki od naczynia do pieczenia. :D

Klatka mojego szynszylka

Zamieszczam plan i zdjęcia klatki mojego szynszyla. Ojciec sam robił tę klatkę, z rożnych elementów - mojego biurka, rury PCV, starego okna balkonowego. Można w ten sposób zaadoptować część pokoju i wkomponować klatkę w meble. Ważne jest by szyla miała wiele przestrzeni do skakania.

Kąpielówka dla szynszyla

Szynszyle potrzebują dbać o futro, a ponieważ nie znoszą wody i nie wolno ich kąpać, muszą brać kąpiele pyłowe. Najlepiej gdyby kąpielówka stała cały czas w klatce, ale jeśli nie ma tam miejsca, to szynszyla powinna dostawać ją na 15min. na wybiegu. W kąpielówce (miska, a najlepsze są słoje, gliniane bądź szklane, stabilne, można podawać na talerzyku, ale to wtedy jeśli lubimy odkurzać) znajdzie się piasek z talkiem.
Można mieszać samemu, ale lepiej kupować, gdyż nie znamy odpowiednich proporcji- zbyt dużo piasku bądź talku powoduje swędzenie, zabrudzone futerko itd. Kąpiel jest niezbędna gdyż inaczej futro zaczyna się sklejać i wypadać.
Piasek należy wymieniać mniej więcej co tydzień, chyba że zostanie wcześniej zabrudzony moczem. Bobki można przesiewać, wtedy piasek starcza na dłużej.

Koło

Do zabawek należy także koło do biegania. Szynszyla jest dużym zwierzęciem więc w sklepie takie koła są niedostępne. Tata zrobił mojemu szynszylowi koło z dużej, białej, plastikowej miski i drewnianego stojaka. Szynszyl uwielbia w nim biegać i ma w nocy zajęcie.