Moksa / Wodolecznictwo / Argilloterapia / Fitoterapia / Chromoterapia / Litoterapia / Makrobiotyka /

Moksa

Moksa wywodzi się z Medycyny Chińskiej, zwana także termopunkturą. Terapia ta polega na stymulacji punktu biologicznie aktywnego za pomocą wysokiej temperatury (przyżeganie) i działania ziół - Chińskiego Piołunu, z którego wykonuje się stożki lub cygara. Zabieg zmiejsza uczucie chłodu, zwiększa siły obronne organizmu, regeneruje, uzupełnia niedobory Chi. Wskazaniami są choroby układu pokarmowego (biegunka, dyspepsja), mięśniobóle, neuralgie, gościec, choroby skórne (twardzina, bielactwo, łuszczyca).


Wodolecznictwo


Argilloterapia

W tej terapii wykorzystuje się lecznicze właściwości glinki. Jest to glina, krzemowo - aluminiowa, zawierająca w sobie korzystne dla zdrowia mierały. Jej spożywanie, a także stosowanie w postaci okładów pozwala na dobroczynne działanie mikroelementów. Odpowiednie prażenie i wydobycie z czystych złóż zapewnia, że glina będzie wolna od zanieczyszczeń i drobnoustrojów.


W zależności od składu, uzyskuje ona różne kolory, wyróżniamy więc glinkę zieloną (z dużym dodatkiem miedzi), czerwoną (barwę zapewnia jej żelazo), białą i żółtą. Zielona uznawana jest za najcenniejszą.


Obecnie, glina zyskała na popularności, jednak głównym, znanym jej zastosowaniem są maseczki stosowane dla urody. Substancja ta jednak ma o wiele więcej zastosowań i działa zdrowotnie nie tylko na skórę. Może być przykładana w postaci ciepłych (lub zimnych - w zależności od schorzenia) okładów, zwanych kataplazmami. Glinę także należy pić, jako roztwór koloidalny.


Wskazania:

choroby układu oddechowego, takie jak astma, angina, zapalenia krtani, - stosuje się rozgrzewające okłady.

choroby stawów, bóle reumatyczne, zwyrodnienia kręgów

hemoroidy, żylaki

nerwobóle

rany, oparzenia, liszajec, egzema, gangrena

choroby układu pokarmowego, takie jak biegunka, zapalenia okrężnicy, nieżyt żołądka, wrzód żołądka

stwardnienie rozsiane

choroby układu moczowo - płciowego: zapalenia pęcherza moczowego, macicy, nerek, problemy z prostatą

Można samemu sporządzać maseczki na twarz, przeciw trądzikowi, zmarszczkom, upiększająco. Sproszkowaną glinę rozrabia się wtedy w naczyniu (nie metalowym!) z mieszanką wody pół na pół z sokiem ogórkowym, pomidorowym lub winogronowym. Zieloną glinkę poleca się dla cery tłustej, białą do suchej i wrażliwej, czerwoną na pękające naczynia.


Fitoterapia

Wzmacnianie sił witalnych energią ziół.


Chromoterapia

Chromoterapia to oddziaływanie kolorami i światłem na organizm.


Litoterapia

Jest działaniem na biopole organizmu ludzkiego energią kamieni.


Makrobiotyka

Uświadamia nas o odpowiednich proporcjach witamin, mikro i makroelementów w pożywieniu, gdyż zachowanie prawidłowej diety jest podstawowym elementem zdrowia.
| Linki | Współpraca |
| Copyright by Gabinet Jaspis | Powered by lh.pl |Design & Code by Shil |

" Dlaczego człowiek umiera, skoro w jego ogrodzie szałwia rośnie?"

Andrzej Czesław Klimuszko
(1905 - 1980)